Razstava Veščine in skrivnosti mojstrov in mojstric tkanja
V palaciju gradu Grad na Goričkem gostimo razstavo Veščine in skrivnosti mojstrov in mojstric tkanja, ki bo na ogled do 31. maja 2025, v času obratovanja gradu (odpiralni čas in vstopnina).
Razstavo so pripravili v Pokrajinskem muzeju Ptuj – Ormož in obiskovalce popelje v svet raznovrstnih tkanin in njihovega nastanka. Predstavljena so različna tekstilna vlakna in njihov izvor, svilogojstvo in svilarstvo, barvanje tekstila v preteklosti, pa tudi lepota in dragocenost zgodovinskih tekstilij, izdelava tapiserij ter njihovo ohranjanje. Del razstave sta tudi dva kratka filma o pridelavi lanu in svile. Centralni del razstave je zagotovo baročna tapiserija, ki so jo avtorji razstave pimenovali »Figuralni prizor pred arhitekturo«. Stkana je bila v zadnji četrtini 17. stoletja v Aubussonu.
Razstava je posvečena štirideseti obletnici delovanja prve konservatorsko-restavratorske delavnice za tekstil v Sloveniji in stotrideseti obletnici obstoja Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož. Veščine in skrivnosti mojstrov in mojstric tkanja je že tretja razstava v seriji muzejskih didaktično zasnovanih projektov, ki ponujajo obilico poučnega in predvsem zabavnega odkrivanja sveta muzejskih predmetov. Pri izboru in prikazu vzorcev prej, tkanin in različnih tehnik tkanja ter konservatorsko-restavratorskih postopkov so avtorji izhajali iz eksponatov Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož, ki so na ta način prikazani z različnih zornih kotov.
Avtorji razstave so Marina Čurin, Hermina Golc, Eva Ilec, Boštjan Roškar in Tatjana Štefanič.
Ali ste vedeli?
- Da so bombaž zaradi njegovega sijočega videza nekoč imenovali "belo zlato"?
- Da volno ne pridobivamo le od ovc, ampak tudi od koz, zajcev, kamel in drugih živali? Poleg tega se volneno vlakno lahko upogne kar do 20.000-krat, preden se pretrga, medtem ko se bombažno vlakno pretrga že po 3.200 upogibih.
- Da je svila odporna na molje in da jo pridobivajo tudi iz divjih sviloprejk, med katerimi je najbolj znana t. i. tussah ali indijska divja svila?
Še več zanimivih dejstev vas čaka na razstavi v gradu Grad.