Varstvo dvoživk

Dvoživke so globalno med najbolj ogroženimi skupinami živali. Podnebne spremembe, bolezni in urbanizacija so glavni vzroki za zmanjševanje številčnosti dvoživk. Polovici dvoživk v Evropi do leta 2050 celo grozi izumrtje. Podobne trende opazujemo tudi v Sloveniji, kjer so se v zadnjih desetletjih na račun pozidave in posegov v prostor izgubila številna mokrišča. Zasipane so bile številne mlake, ki so bile nekoč skoraj pri vsaki hiši ali so vanje naselili ribe. Izsušeni so bili mokrotni travniki in regulirani vodotoki. Selitve dvoživk so dodatno otežile izgradnje novih cest, ki so marsikje prekinile stoletne selitvene poti.

V Javnem zavodu KPG že od leta izvajamo akcijo "Pozor žabe na cesti!" v času spomladanske migracije dvoživk iz prezimovališč na mrestišča. V tem času namestimo varovalne ograje v dolžini 2000 m, ki dvoživkam prepreči dostop do ceste, kjer jih ogroža promet. Dvoživke se zvečer, ko se dvoživke selijo, zato pri ograji pobere in prenese na varno na drugo stran ceste. Število prenešenih dvoživk med leti varira in je odvisno od več dejavnikov kot je vreme. 

Kako lahko pomagamo dvoživkam tudi mi?

Vsak posameznik lahko pomaga pri varstvu dvoživk. Če imamo možnost, izkopamo mlako. Mlaka naj bo obraščena z rastlinjem, vendar naj bo brez rib, saj so le-te plenilke dvoživk. Če že imamo mlako z ribami, ribe izlovimo. Ohranimo posamezne kotanje ali mokrotne predele na močvirnih travnikih ali v gozdovih. Kolesnic, ki nastanejo zaradi vožnje težkih vozil, ne zasipavamo z gradbenim materialom oziroma počakamo, da se kolesnice najprej osušijo - tako se dvoživke lahko umaknejo na varno. K varstvu in ohranjanju dvoživk prispevamo tudi z zmanjšano uporabo kemičnih sredstev v vsakdanjem življenju in z zmanjševanjem odpadkov, saj je za varstvo dvoživk pomembno tudi varstvo voda.