BEE(A)WARE 1. srečanje Regionalne skupine za varstvo opraševalcev je potekalo na Goričkem

 G. Domanjko, 9. 12. 2024

 

V organizaciji Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB), Javnega zavoda Krajinski park Goričko (JZ KPG) in Galerije-Muzeja Lendava je 27. novembra na gradu na Goričkem potekalo prvo delovno srečanje Regionalne skupine za varstvo opraševalcev. Namen vzpostavitve Regionalne skupine za varstvo opraševalcev (v nadaljevanju Regionalna skupina) za varstvo opraševalcev je povezati predstavnike čebelarskih društev, KGZS - Zavod Murska Sobota, Zavoda RS za varstvo narave, Nacionalnega inštituta za biologijo, Javnega zavoda Krajinski park Goričko, Galerije-Muzeja Lendava, sadjarjev in drugih organizacij, ki delujejo na pilotnih območjih projekta BEE(A)WARE in so neposredno ali posredno povezane z ohranjanjem opraševalcev.

Člani Regionalne skupine naj bi sodelovali pri pripravi Strateškega načrta za trajnostno ohranitev divjih opraševalcev in medonosne čebele. Regionalna skupina bi lahko v prihodnje bolj enotno nastopala pri odločitvah, povezanih z ohranjanjem in varstvom opraševalcev. Hkrati bo med člani prihajalo do izmenjave informacij, znanj in izkušenj v zvezi s trajnostnim ohranjanjem divjih opraševalcev in medonosne čebele. 


Dr. Danilo Bevk iz NIB o pomenu opraševalcev   G. Domanjko 

Na srečanju je dr. Danilo Bevk iz NIB predstavil, zakaj so opraševalci pomembni. Povedal je, da je od opraševanja žuželk odvisnih približno 4/5 kmetijskih in divjih rastlin ter da je vrednost opraševanja v kmetijstvu samo v Sloveniji več kot 130 milijonov evrov na leto. Izpostavil je pomen pestrosti opraševalcev, njihovo ogroženost in potrebo po dolgoročnem monitoringu opraševalcev.


Gregor Domanjko o projektu BEE(A)WARE    D. Toth

V nadaljevanju sta Gregor Domanjko iz JZ KPG in Dubravko Baumgartner predstavila glavne aktivnosti in cilje projekta, delne rezultate kartiranja habitatov, pomembnih za opraševalce, in ureditev stalne razstave o trajnostnem čebelarstvu na gradu v Lendavi. Ta razstava bo namenjena izobraževanju o čebelarstvu v Prekmurju in Medžimurju.


Dubravko Baumgartner o stalni razstavi o čebelarjenju    D. Toth

Med in po predstavitvah so udeleženci srečanja opozorili na izginjanje čmrljev in cvetočih travnikov, kar je posledica sprememb v kmetovanju in podnebnih sprememb. Povedano je bilo, da se odločitve v kmetijstvu prevečkrat sprejemajo brez pravih strokovnih mnenj. Izpostavljene so bile travne mešanice, ki se uporabljajo za dosejevanje na vrstno revne travnike ali za dosevke na poljih, ter tujerodne drevesne vrste, ki bi lahko v prihodnje pomagale pri prehrani opraševalcev.

Udeleženci so ob zaključku srečanja pozdravili namero za vzpostavitev Regionalne skupine in srečevanje tudi z ostalimi člani čezmejne skupine za opraševalce.