Prva košnja travnikov v upravljanju JZ Krajinskega parka Goričko se bliža h koncu
T. Koltai in K. Malačič, 25. 7. 2024
V Javnem zavodu Krajinski park Goričko predstavlja velik del poletnega terenskega dela upravljanje z naravovarstveno pomembnimi travišči na območju parka. V praksi to pomeni košnjo dobrih 40 hektarjev oziroma 54 posameznih travnikov po celotnem območju Goričkega. Večino teh predstavljajo čedalje redkejši tipi travnikov, ki jih naravovarstveniki obravnavamo kot življenjske prostore. Te življenjske prostore predstavljajo suhi travniki, ki so znani po divjih travniških orhidejah, nižinski gojeni travniki, ki so bogati z zdravilno strašnico in zavarovanimi vrstami metuljev, nekaj pa je tudi vlažnih travnikov s stožko in drugimi redkimi in zavarovanimi vlagoljubnimi rastlinami, kot je močvirski svišč.
Naravovarstveno pomembna travišča tako združujejo travnike, na katerih rastejo zavarovane ali redke rastlinske vrste ali na njih živijo redke in ogrožene živalske vrste. Takšni vrstno pestri travniki so bili že v preteklosti rabljeni ekstenzivno, vendar so mnogo izmed njih vmes bili opuščeni in jih sedaj vračamo v življenje. Za obnovo travnikov sta pomembni košnja in spravilo odkošene biomase.
Za ohranjanje vrstno pestrih travnikov so nepokošeni pasovi zelo pomembni kot vir semen in zatočišče za živali
Ob teh travnikih pa ima zavod v upravljanju tudi nekaj visokodebelnih sadovnjakov in travnikov, ki so bili v preteklosti opuščeni, danes pa jih z različnimi metodami želimo povrniti v ugodno stanje. Z večino travnikov smo vključeni v KOPOP ukrepe (MET in HAB) in ukrep Gorički travniki (GORTR), ki so del skupne kmetijske politike.
Tako imenovana »naravovarstvena« košnja travnikov je velikokrat polna terenskih izzivov. Številni suhi travniki se nahajajo na tako strmih pobočjih, da delo s traktorjem ni možno. Na teh je potrebna košnja s strižnimi kosilnicami in ročno spravilo, kar zahteva več časa in delovne sile.
Suhi travniki na strminah zahtevajo veliko ročnega dela
Na drugi strani terjajo vlažni in mokrotni travniki daljša sušna obdobja, da mehanizacija ob košnji na njih ne naredi škode.
Košnja mokrotnih travnikov poteka šele, ko so tla dovolj suha za mehanizacijo
Vedno znova nam izziv predstavlja tudi spravilo krme slabše kakovosti, v kateri se pojavljajo tujerodne invazivne vrste, kot je orjaška zlata rozga in druge rastline, ki so manj primerne za krmo živali.
Za ohranjanje travnikov je ključno, da se biomasa s travnika odstrani
Na sredini letošnjega poletja je bila prva košnja in spravilo opravljeno na 35 hektarjih travnikov v našem upravljanju, preostanek travnikov pa se bo pokosil hkratno s pričetkom druge košnje. V veliko veselje nam je, da je večina letošnjega sena končala pri lokalnih odjemalcih z živino.
Velika zahvala gre našim terenskim sodelavcem, ki so s svojo prizadevnostjo in delom v težkih pogojih uspešno zaključujejo prvo košnjo. Čaka nas nekaj tednov premora, nato pa bo sledila še druga košnja omenjenih travnikov.