22. marec je svetovni dan voda
20. 3. 2025
Združeni narodi so leto 2025 razglasili za mednarodno leto ohranjanja ledenikov, s prvim svetovnim dnevom ledenikov, ki bo 21. 3. 2025.
Namen mednarodnega leta in svetovnega dneva ledenikov je povečati globalno ozaveščenost o kritični vlogi ledenikov, snega in ledu v podnebnem sistemu in hidrološkem ciklu ter gospodarskih, družbenih in okoljskih vplivih bližajočih se sprememb v zemeljski kriosferi, kot tudi deliti najboljše prakse in znanje pri obravnavanju vprašanj, povezanih s pospešenim taljenjem ledenikov in njegovimi posledicami.
Svetovni dan voda in Goričko
Voda je najpomembnejša naravna dobrina, ki oblikuje življenje na našem planetu. Brez nje ni življenja, saj vodo potrebujemo vsi – od najmanjših mikroorganizmov do ljudi. Ob obeležitvi svetovnega dneva voda, 22. marca, se opomnimo, da ima voda na Goričkem poseben pomen, saj ta del Slovenije letno prejme najmanjšo količino padavin v primerjavi z drugimi deli Slovenije. Kljub temu so reke, potoki, jezera in mlake življenjski prostor mnogih rastlinskih in živalskih vrst, hkrati pa omogočajo razvoj številnih gospodarskih dejavnosti.
Pomen vode za biodiverziteto
Voda na Goričkem ni le vir življenja za ljudi, ampak tudi za številne vrste živali in rastlin. Mokrišča so ključna za ohranjanje biotske raznovrstnosti, saj nudijo primerne pogoje za številne ogrožene vrste. Tako so na Goričkem številna močvirska in vodna območja, ki so življenjski prostor za ptice, dvoživke, žuželke, ribe, rake, rastline … Življenjska pestrost mokrišč omogoča vzdrževanje stabilnih ekosistemov, ki so pomembni za kakovost vode in zdravje okolja.
Na Ledavskem jezeru gnezdi tudi siva gos M. Podletnik
Pomen čiste vode za človeka
Voda ni pomembna le za naravo, ampak tudi za naše zdravje. Čista voda je temelj osnovnih življenjskih potrebščin, saj zagotavlja higieno, pitno vodo in prehranske vire. V svetu, kjer je dostop do pitne vode še vedno izziv za mnoge regije, moramo poskrbeti za trajnostno rabo vodnih virov in ohranjanje čiste vode. Na Goričkem se srečujemo z izzivi, kot so onesnaženje vodnih virov z nitratnimi gnojili in drugimi kemikalijami, zato je pomembno, da vsa prizadevanja usmerimo v zaščito vodnih virov za sedanje in prihodnje generacije.
Reka Ledava tik nad Ledavskim jezerom G. Domanjko
Osnovnošolci v Pomurju letos spoznavajo vode
Voda na Goričkem je v tem šolskem letu osrednja tema aktivnosti, ki jih Javni zavod KP Goričko pripravlja za osnovnošolce v Pomurju. Aktivnosti so namenjene spoznavanju mokrišč, njihove vloge v naravi in vrst, ki so z njimi povezane. Učenci lahko v tem šolskem letu sodelujejo v:
- Kvizu o naravi in človeku, kjer letos tekmuje več kot 100 učencev, ki bodo najprej na šolskem tekmovanju in nato na regijskem tekmovanju na gradu Grad tekmovali v poznavanju vodnih prebivalcev s poudarkom na sladkovodnih školjkah, repatih dvoživkah in kačjih pastirjih.
- Literarnem natečaju, ki je to šolsko leto potekal v sodelovanju z ugankarsko revijo Čukec. Učence smo povabili k ustvarjanju križank, ki spodbuja ustvarjalnost učencev in njihovo razumevanje pomena narave skozi besedo.
- Pri ustvarjalnem projektu letos sodelujejo učenci iz zavarovanih območij narave v Krajinskem parku Goričko, Naravnem parku Raab, Narodnem parku Őrség in Skupnosti šol Biosfernega rezervata Mura-Drava-Donava. Učenci bodo raziskovali vodna življenjska okolja in opažanja prenesli v likovne izdelke.
- Pri raziskovanju Naravnih parkov Slovenije učenci letos z različnimi izzivi spoznavajo zanimive vsebine na temo življenja v in ob vodi.
Te aktivnosti učencem pomagajo razvijati občutek odgovornosti do narave in poudarjajo pomen zaščite vodnih virov in življenjske pestrosti.
Ob svetovnem dnevu voda, ne pozabimo, da voda ni le vir življenja za nas, ampak tudi za naš planet. S skrbjo za vodne vire in ohranjanje biotske raznovrstnosti lahko zagotavljamo trajnostno prihodnost za vse vrste, vključno z nami.