Ob mednarodnem dnevu biotske raznovrstnosti objavljamo 695 risb travniških živali in rastlin iz 4 držav

  N. Moršič, 22. 5. 2024 

Ob mednarodnem dnevu biotske raznovrstnosti 2024 v Javnem zavodu Krajinski park Goričko zaključujemo ustvarjalni projekt, ki je letos združil mlade ustvarjalce v kar 4 državah. Zavarovana območja narave v Sloveniji, Avstriji, Madžarski in Hrvaški želimo z aktivnostjo opozoriti na pomembnost ohranjanja življenjske pestrosti. Aktivnost, ki jo predstavljamo v nadaljevanju, je bila namenjena osnovnošolcem, ki so raziskovali življenjsko pestrost na travnikih. 

Letošnja vodilna misel Bodi del načrta za biotsko raznovrstnost poziva k ukrepanju, da zaustavimo in obrnemo trend izgube biotske raznovrstnosti s podporo izvajanju globalnega okvira za biotsko raznovrstnost. V zavarovanih območjih narave k ohranjanju in izboljšanju stanja vrst in življenjskih prostorov prispevamo s številnimi projekti, ki so sofinancirani s strani Evropske Unije in nacionalnih sredstev. Poleg ohranjanja in izboljšanja stanja živalskih in rastlinskih vrst ter obnove življenjskih prostorov med cilji izstopajo komunikacijske in izobraževalne aktivnosti, krepitev znanja, povezovanje in trajnostni razvoj zavarovanih območij.

4 DRŽAVE, 4 ZAVAROVANA OBMOČJA NARAVE, 1 USTVARJALNI PROJEKT
Življenjska pestrost na travnikih

Pisani in življenjsko pestri travniki so v središču izobraževalnih vsebin v Krajinskem parku Goričko (Slovenija), Naravnem parku Raab (Avstrija), Narodnem parku Őrség (Madžarska) in Skupnosti šol Biosfernega območja Mura-Drava-Donava (Hrvaška).
Travniki so med najstarejšimi polnaravnimi življenjskimi prostori, ki brez človeka ne bi obstajali. Odlikuje jih visoka življenjska pestrost, ki je odraz tradicionalnega ekstenzivnega gospodarjenje s travniki, še posebej v zavarovanih območjih narave. Na različnih vrstah travnikov najdejo dom živalske in rastlinske vrste različnih oblik, barv in velikosti. Nekatere od njih zlahka vidimo, druge le slišimo. Včasih lahko opazimo le njihove sledi. Prav ta življenjska pestrost je bila tema letošnjega ustvarjalnega projekta.

Učenci iz štirih zavarovanih območij narave v štirih državah so bili povabljeni, da raziskujejo čudoviti svet travnikov in narišejo živalske in rastlinske vrste, ki so jim najbolj všeč. Risbe so bile poslane koordinatorjem aktivnosti v posameznem parku.
Prejeli smo 695 risb iz 28 osnovnih šol iz 4 zavarovanih območij narave. Učenci so ustvarili pisan mozaik rastlinskih in živalskih vrst in s tem potrdili, kako vrstno bogati so travniki. Želimo si, da bi tako bogate in pisane lahko občudovale še generacije, ki prihajajo.  

Vse risbe so objavljene v skupnem e-dokumentu ( tukaj) in vsak učenec je prejel pohvalo z majhno nagrado.

Vsem učencem in mentorjem se zahvaljujemo za izjemne risbice. Bralce prispevka vabimo k listanju zbirke risb iz 4 držav. 

Sodelujoče šole

Krajinski park  Goričko
10 Osnovna šola Kuzma
11 Osnovna šola Gornji Petrovci
12 Podružnična osnovna šola Mačkovci
13 Osnovna šola Grad
14 Osnovna šola Sveti Jurij
15 Podružnična osnovna šola Pertoča
16 Podružnična osnovna šola Bodonci
17 Osnovna šola Cankova
18 Osnovna šola Fokovci
19 Osnovna šola Puconci
20 Osnovna šola Bogojina
21 Osnovna šola Črenšovci

Őrségi Nemzeti Park
1 Csaba József Általános Iskola-Csákánydoroszló
2 Magyarlak-Csörötnek Általános Iskolája
3 Őriszentpéteri Általános Iskola
4 Zalalövői Általános Iskola

Naturpark Raab
5 Naturparkschule Volksschule Mogersdorf
6 Josef Reichl Naturparkschule Volksschule St. Martin an der Raab
7 Naturparkschule Volkschule Minihof-Liebau
8 Naturpark Volksschule Neuhaus am Klausenbach
9 Naturparkschule Mittelschule Neuhaus am Klausenbach

Zajednica škola Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u Međimurskoj županiji
22 Osnovna škola Mursko Središće
23 Osnovna škola Domašinec
24 Osnovna škola Hodošan
25 Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica
26 Osnovna škola Jože Horvata Kotoriba
27 Osnovna škola Donja Dubrava
28 Osnovna škola Orehovica