Cerkev Marijinega vnebovzetja pri Gradu
Notranjost cerkve (vir: župnijski arhiv)
Župnik Kolenc je v Kroniki cerkve zapisal:
“Bolestno je odjeknila širom gračke župnije vest, da je 7. januarja 1957 v Ljubljani v 85 letu starosti umrl mož, umetnik, v katerem ni bilo zvijače. Vse življenje je živel za Boga, zaljšal božje hrame in si s tem spletal nesmrtni venec večne slave. Zadnja cvetka v tem vencu je bila naša župnijska cerkev.”
In nadaljuje: “Večkrat mi je v razgovoru omenil: "Ne vem, zakaj imam tako veselje ravno z Vašo cerkvijo! Odkrito povem, da Vas imam rad in ves prekmurski narod. Vedno ste mi v mislih in pri srcu!" Sredi dela je omahnila njegova umetniška roka. Načrtov ni dokončal, saj jih je bilo preveč, ki bi jih rad “izpolnil v grački župniji.”
Naj še dodam, da je ornament na koru in reflektor njegovo zadnje delo pred smrtjo. Po smrti so našli na njegovi delovni mizi načrt zanj v naravni velikosti, pripravljen za izdelavo,” je zapisal župnik Kolenc v že omenjenih Stopinjah.
Pogled na kor z reflektorjem, ki je bil izdelan po načrtih Jožeta Plečnika. (vir: župnijski arhiv)
Jožef Plečnik kot človek je umrl, toda Plečnik kot umetnik je ostal med nami, kakor je sam zapisal v Križankah: “Minljiv si a Tvoje delo bo Tvoj spomin.” (povzeto po knjigi Štefana Kuharja, Jože Plečnik v cerkvi Marije vnebovzete pri Gradu, izdala Občina Grad, 2002).